Haftowania ciąg dalszy

 

 

Nakło nad Notecią, 22.02.2019 r.

 

W czwartek 21 lutego 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Matyldzinie odbyło się kolejne spotkanie uczestniczek warsztatów tradycyjnego haftu krajeńskiego i pałuckiego. Tematem przewodnim zajęć był haft pałucki, którego wykonanie jawiło się uczestniczkom jako nowe wyzwanie.

 

Fartuchy z haftem krajeńskim, nad którymi prace zostały rozpoczęte na pierwszym spotkaniu, powoli nabierają kształtu. Panie pracują nad nimi także w zaciszu własnych domostw. Prowadząca warsztaty – p. Aleksandra Agata Minda – podczas czwartkowych zajęć skupiła się zatem na pałuckiej sztuce hafciarskiej. Wskazała jej najważniejsze elementy oraz zaprezentowała przykłady haftu na czepcach, fartuchach, halkach czy piekielnicach. Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu Panie chwyciły za igły.

 

 

Wyhaftowane przez uczestniczki warsztatów fartuchy będą wspaniałymi dodatkami do nagród w tegorocznym Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego „Smaki Krajny i Pałuk” organizowanym przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” 2. czerwca w Nakle nad Notecią.

 

Kolejne zajęcia tradycyjnego haftu, będące inicjatywą w ramach sieci Ekomuzeum Doliny Noteci, odbędą się 14 marca o godz. 17.00 w Michalinie.