Cykl warsztatów hafciarskich zakończony

Nakło nad Notecią, 15.04.2019 r.

 

W środę 10. kwietnia w Gumnowicach odbyło się spotkanie podsumowujące cykl warsztatów tradycyjnego haftu krajeńskiego i pałuckiego, w ramach którego zajęcia prowadziła p. Aleksandra Agata Minda z Olszewki.

 

 

Uczestniczki warsztatów podczas 3 zajęć poznały m.in. historię i tradycję sztuki ludowej Pałuk i Krajny w zakresie haftu, w tym najpopularniejsze motywy, kolory oraz elementy garderoby ozdabiane poszczególnymi wzorami. Ponadto teorię przekuwały na czyn. W sumie panie wyhaftowały 10 fartuszków krajeńskich oraz 10 fartuszków pałuckich, poświęcając swój czas i energię zachowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego obu regionów.

 

Podczas ostatniego spotkania uczestniczki zaprezentowały efekty swoich prac, dzieliły się również wrażeniami z warsztatów oraz pomysłami na kolejne działania pozwalające kultywować rodzime tradycje.

 

Warsztaty tradycyjnego haftu krajeńskiego i pałuckiego zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w ramach inicjatywy Ekomuzeum Doliny Noteci jako odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkanki regionu.