Ziemniaczana sobota w Matyldzinie

Nakło nad Notecią, 24.09.2019 r.

 

Ziemniaki, pyry, kartofle, czy, jak kto woli bulwy królowały w minioną sobotę na matyldzińskich stołach. Można było rozsmakować się w nich pod postacią szarych klusek, ziemniaków z parownika, kopytek oraz placków ziemniaczanych. Służyły także jako rekwizyt w grach i zabawach sportowych oraz kulinarnych zagadkach. Wszystko to za sprawą niezwykłego wydarzenia przygotowywanego już od kilku lat przez Sołectwo Matyldzin oraz Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich w Mroczy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz Gminą Mrocza.

 

 

Podczas Święta Ziemniaka w Matyldzinie można było poznać historię tego warzywa, jego właściwości odżywcze a także odmiany uprawiane w Polsce wraz z ich kulinarnym przeznaczeniem. Nie zabrakło również konkursu na najdziwniejszą bulwę oraz wspólnego smażenia ziemniaczanego megaplacka. Były także tańce, rzuty pyrą do celu, przeciąganie liny oraz kartoflane malowanki. Na każdego uczestnika ziemniaczanych zmagań czekały słodkości i drobne upominki.

 

 

Tego dnia nikt nie przejmował się dietą, bo jak wiadomo ziemniaki mają pięć razy mniej kalorii niż kasze i makarony. Warto również zapamiętać, że plastry z surowych ziemniaków łagodzą migrenę.