Darcie pierza w Michalinie

W czwartek członkowie oraz sympatycy Ekomuzeum Doliny Noteci spotkali się, by omówić bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem sieci oraz odnowić staropolski zwyczaj darcia pierza na pierzyny i poduchy.

Nakło nad Notecią, 14.02.2020 r.

W czwartek 13.02.2020 r. członkowie oraz sympatycy Ekomuzeum Doliny Noteci spotkali się, by omówić bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem sieci oraz odnowić staropolski zwyczaj darcia pierza na pierzyny i poduchy.


Ponad 20 osób pod przewodnictwem p. Lusi Mrówczyńskiej – lokalnego hodowcy gęsi – mierzyło się z ogromną stertą gęsiego pierza, przy okazji zdobywając wiedzę nt. rodzajów gęsich piór i ich zastosowań, choćby w domowych porządkach przy wymiataniu kurzu. Nie zabrakło także historii rodzinnych oraz anegdot związanych z dawnymi pracami kobiet na wsi. Darcie pierza umilały również wspólne śpiewy przy akompaniamencie p. Haliny Janiek. Co odważniejsi decydowali się na solowe popisy, zgodnie zresztą z wielowiekową tradycją. Ku pokrzepieniu pracujących, członkinie Koła Gospodyń w Michalinie przygotowały poczęstunek, bazujący oczywiście na potrawach z gęsiny. Była więc czernina z kluskami, pasztet z gęsi i gęsie klopsiki. Był również smalec z gęsi i gęsi rosół.


W świetlicy wiejskiej w Michalinie, gdzie w pocie czoła powstawały poduszki wypełnione gęsim pierzem, pojawiła się również ekipa TVP3 Bydgoszcz, która nagrała kilka ujęć z „PIERZOKA”, by uchwycić powrót lokalnej społeczności do tradycji wspólnego spędzania czasu na pracy.


Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” we współpracy z KGW w Michalinie, a jego celem integrowanie środowisk zainteresowanych rozwijaniem i upowszechnianiem zasobów lokalnego dziedzictwa Krajny i Pałuk.


Kolejne spotkanie Ekomuzeum Doliny Noteci już w następnym kwartale. Wszystkich mieszkańców powiatu nakielskiego, działających w sferze kultury i turystyki, Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zaprasza do włączenia się w tę inicjatywę. Udział w spotkaniach Ekomuzeum jest bezpłatny.

 

Zapraszamy do galerii