Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła w Samoklęskach Dużych posiada wartość historyczną i naukową, jako materialne świadectwo kulturowej ciągłości zarówno miejscowości, jak i tutejszej parafii. Kościół i parafię w Samoklęskach najprawdopodobniej założyli i uposażyli już w pierwszej połowie XIV w. Pałukowie.

Kościół w Samoklęskach Dużych jest budowlą o charakterze neogotyckim, orientowaną, murowaną z cegły, posadowioną na kamiennych fundamentach i cokole z ciosów granitowych. Od 2011 roku widnieje w wojewódzkim rejestrze zabytków. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy Zespół założenia pałacowo-parkowego z XIX wiecznym pałacem. Jest to późnoklasycystyczna budowla, w klimacie neorenesansowej willi palladiańskiej.

 

sd min

 Wirtualny spacer - Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

 

OBIEKT
Nazwa obiektu Kościół rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja Apostoła
Status obiektu Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Bartłomieja Ap. z siedzibą w Samoklęskach Dużych 19, 89-200 Szubin
Opis obiektu Kościół i parafię w Samoklęskach założyli i uposażyli najprawdopodobniej Pałukowie w 1. poł. XIV w. i została ona wydzielona z parafii w Szubinie. Drewniana świątynia pw. św. Bartłomieja istniała do 1677r. , kiedy to z inicjatywy nieznanego z imienia fundatora zastąpił ją nowy kościół, także drewniany – być może – częściowo wybudowany w konstrukcji szkieletowej,  restaurowany w 1877r. Kościół był niewielki, dlatego 7 lipca 1888r. podjęto decyzję o budowie w tym samym miejscu kolejnego kościoła. W związku z budową nowej świątyni w 1891r. rozebrano dotychczasową budowlę. Inicjatorem budowy był ówczesny proboszcz parafii w Samoklęskach ks. Antoni Wyderkowski, który też rozpoczął budowę, która ukończona została przez zastępującego go ks. Górskiego, proboszcza parafii w Rynarzewie. Kościół został poświęcony w listopadzie 1892 roku, przez ks. dziekana Sobeckiego, proboszcza parafii w Słupach. Już po wyświęceniu i oddaniu kościoła do użytku wieża kościoła nie była wykończona dlatego została przykryta słomą. Wyposażenie nowego kościoła powstawało dwuetapowo, ołtarz główny oraz chór muzyczny z prospektem organowym zostały wykonane równocześnie z budową kościoła w latach 1892-1893, a pozostałe elementy wystroju: ołtarze boczne, niezachowana ambona i witraże sprawione zostały staraniem proboszcza, ks. Antoniego Lewickiego, ze składek parafian w latach 1905-1907. W 1936 roku kościół był gruntownie odremontowany tzn. odmalowany, odnowiono też ołtarze, chór i ławki. Zgodnie z Decyzją w sprawie wpisania do rejestru zabytków, wydaną przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 11.03.2011 r. jest to budowla o charakterze neogotyckim, orientowana, murowana z cegły, posadowiona na kamiennych fundamentach i cokole z ciosów granitowych. Bryła kościoła proporcjonalna, złożona z prostopadłościennego, jednonawowego korpusu, nieco niższego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium oraz zryzalitowanej, czworobocznej, trójkondygnacyjnej wieży, flankowanej jednokondygnacyjnymi, prostopadłościennymi aneksami. Korpus kryty dwuspadowym dachem, wieża z wysokim dachem namiotowym. Dachy wymienione w latach 80-tych XX w. na blachę. Elewacje ceglane, przeprute ostrołukowymi otworami okiennymi. Prezbiterium kryte deskowym stropem, okna wypełnione witrażami, również wpisanymi do rejestru zabytków. Kościół posiada wartość historyczną i naukową, jako materialne świadectwo kulturowej ciągłości miejscowości i parafii. W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajduje się zabytkowy Zespół założenia pałacowo-parkowego z XIX wiecznym pałacem. Jest to późnoklasycystyczna budowla, w klimacie neorenesansowej willi palladiańskiej.
Dostępność komunikacyjna Samoklęski Duże leżą 8 km na północ od Szubina. Dostaniemy się tam drogą wojewódzką nr 246 Nakło nad Notecią – Dąbrowa Biskupska, komunikacją PKS lub transportem własnym. Jadąc od strony Nakła nad Notecią w miejscowości Samoklęski Duże skręcamy w prawo. Po około 100 metrach dojeżdżamy do kościoła, obok którego znajdują się miejsca postojowe.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych Obiekt nie został dostosowany do osób niepełnosprawnych. Jednakże zwiedzanie obiektu odbywa się na jednej kondygnacji i w związku z tym osoby niepełnosprawne ruchowo z niewielką pomocą osób trzecich mogą również zwiedzać kościół.
ATRAKCJE
Proponowany program tylko zwiedzanie – z przewodnikiem czy bez obiekt dostępny do zwiedzania bez przewodnika
Kalendarz imprez Np. koncerty, specjalne pokazy, jarmarki Dnia 24 sierpnia obchodzone jest coroczne Święto św. Bartłomieja Apostoła.
Propozycje dodatkowej infrastruktury Cmentarz parafialny. Na cmentarzu parafialnym, blisko wejścia, po lewej stronie od głównej alei znajduje się mogiła Marcina Grubczyńskiego, który urodził się 10 listopada 1889 roku w miejscowości Nadjezierze koło Rynarzewa w dawnym powiecie Szubińskim. Zajmował się rolnictwem, gdy w 1917 roku został wcielony przymusowo do armii pruskiej. Przyszło mu wtedy służyć na francuskich frontach podczas I wojny światowej. Gdy odrodzenie Polski było juz bliskie zdezerterował z armii niemieckiej i wstąpił do amii gen. Hallera. W drodze powrotnej do Polski, został raniony pod Nakłem, przebywał w lazarecie wojskowym, gdzie zmarł na skutek odniesionych ran w dniu 3 stycznia 1920 roku.
Optymalny adresat Grupa docelowa: dzieci, młodzież,  dorośli Dzieci, młodzież, dorośli
ZWIEDZANIE
Dni i godziny otwarcia Sezon, pory dni Przez cały rok, codziennie
Konieczność rezerwacji Organizacja wycieczek, zwiedzanie indywidualne Termin zwiedzania należy uzgodnić telefonicznie z proboszczem parafii z 7-dniowym wyprzedzeniem.
Cena i sposób rozliczenia Zwiedzanie bezpłatne
PROMOCJE
Promocja przez targi, zbiorcze katalogi i in. Strony internetowe:
  • Parafii:
www.parafiasamokleskiduze.com.pl
  • Ekomuzeum Doliny Noteci:
www.turystyka-krajna-paluki.cna.org.pl
Kategoria oraz posiadane certyfikaty Obiekt wpisany do rejestru zabytków na podstawie Decyzji wydanej przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 11.03.2011r.
KONTAKT
Adres, tel./fax., e-mail, strony www Samoklęski Duże 19, 89-200 Szubin Tel. (52) 384 53 05, tel. kom. 606336333, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.parafiasamokleskiduze.com.pl
Osoba odpowiedzialna Ks. Bogusław Konieczka
INNE
Inne propozycje Potencjalne inne obiekty ekomuzealne, partnerzy – ludzie i organizacje W odległości 3,5 km w miejscowości Tur znajduje się świetlica wiejska „Szklany Tur”, w której znajduje się ekspozycja muzealna hutnictwa szkła. Natomiast w odległości 2 km w miejscowości Niedźwiady znajduje się planetarium astronomiczne prowadzone przez Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne.