I. Trasa kajakowa po rzeczce Gąsawka z Szubina do Rynarzewa

START: Szubin, ruiny zamku META: Rynarzewo - wiadukt

O TRASIE: Malownicza i łatwa trasa dla początkujących kajakarzy, jedynie przenoszenie kajaków na progach  może stwarzać problem. Przy wysokim stanie wody można je swobodnie pokonać bez przenoszenia. W okresie letnim warto sprawdzić stan wody w rzeczce, może się okazać za niski do przeprowadzenia spływu.

 DŁUGOŚĆ: 11,50 km

 TRUDNOŚĆ: NISKA  

PRZEBIEG TRASY:

0,00 km. Ruiny zamku w Szubinie, Za jazem na Gąsawce z lewej strony można spokojnie sprowadzić kajaki na wodę.

0,40 km. Z lewej strony dopływa Biała Struga przy wysokim stanie wody należy zwrócić uwagę na szybki nurt.

0,60 km. Przepływamy pod mostem drogowym Szubin-Łabiszyn i wiaduktem kolejowym nieczynnej linii kolejowej Szubin-Bydgoszcz ( uwaga na nisko wiszące druty pozrywanej linii sieci telefonicznej) 50m. dalej przepływamy przez niski betonowy stopień wodny. Należy przy niskim stanie wody przenieść kajaki. Płyniemy rzeczką obok domków jednorodzinnych i ogrodów.

0,80 km. Na naszym szlaku mieszkańcy osiedli wybudowali bardzo niską kładkę, na siłę da się przecisnąć pod nią w razie wątpliwości należy ponownie kajaki przenieść lewą stroną.

1,50 km. Przepływamy pod wysokim mostem drogowym na drodze krajowej nr. 5. 50 m za mostem pokonujemy betonowy próg wodny.

2,00 km. Przepływamy obok szubińskiej oczyszczalni ścieków, z lewej rura doprowadzająca oczyszczoną wodę.

3,00 km. Przepływamy pod mostem z Podlesia do Smolnik za nim betonowy próg.

4,50 km. Przepływamy pod mostem w miejscowości Zazdrość i ponownie za mostem wysoki betonowy próg, zalecana przenoska. 200 m dalej przepływamy pod stalowymi konstrukcjami metalowego mostu.

6,00 km. Dopływamy do mostu i jazu na drodze z Skórzewa do Kornelina. 50 m przed jazem należy wynieść kajaki na lewą stronę i konieczna przenoska. (50m). Warto w tym miejscu zrobić etapowy odpoczynek. Przez najbliższe 2km płyniemy leniwie meandrującą rzeką przez łąki.

8,50 km. Przepływamy pod niskim mostem doprowadzającym do gospodarstwa z prawej strony.

10,00 km. Dopływamy do Wojsławca przepływamy pod mostem (uwaga na druty rozciągane w poprzek rzeki przez miejscowych rolników wypasających konie i bydło na okolicznych pastwiskach) za mostem zwyczajowo betonowy próg.

11,00 km. Dopływamy do mostu drogowego na krajowej 5 i płynąc dalej przepływamy przez kolejny tym razem niski próg.

11,50 km. Dopływamy do mostu w Rynarzewie. Wysiadamy z lewej strony przed mostem. Istnieje tutaj możliwość rozpalenia ogniska po wcześniejszym ustaleniu z gospodarzem terenu to jest Stowarzyszeniem Inicjatyw Rozwoju Rynarzewa.