II. Trasa kajakowa po rzekach Gąsawka i Noteć z Rynarzewa do Turu

START: Rynarzewo - wiadukt META: Tur - most

 

O TRASIE: Trasa łatwa przeznaczona dla początkujących kajakarzy. Można ją spokojnie pokonać w kajakach dwuosobowych. Jedyna przenoska przy jazie w Żurczynie

DŁUGOŚĆ: 8,00 km

TRUDNOŚĆ: NISKA  

PRZEBIEG TRASY:

0,00 km. Sprowadzamy kajaki na wodę przed mostem w Rynarzewie. Po 50m niewielki próg wodny. Przy niskim stanie wody należy przenieść kajaki, przy wysokim można swobodnie go pokonać.

0,90 km. Dopływamy do ujścia Gąsawki do Noteci. Staramy się wpływać na Noteć z lewej strony, ponieważ Gąsawka naniosła dużo materiału na środek rzeki.

1,50 km. Przepływamy pod wiaduktem kolejowym na nieczynnej linii kolejowej Bydgoszcz-Poznań.

3,50 km. Płynąc Notecią przez rozciągające się wokół łąki dopływamy do jazu w Żurczynie. Konieczna przenoska! Trzeba ją wykonać po betonowych ostrogach w bardzo niewygodnych warunkach. Najlepiej to zrobić lewą stroną jakieś 50 m przed jazem i kajaki przenieś 50m za jaz. Dalej już bez emocji pokonujemy rzekę meandrującą wśród łąk.

8,00 km. Dopływamy do Turu . Warto zakończyć spływ 200m przed mostem w Turze z prawej strony jest możliwość wyniesienia kajaków z wody i skorzystania po wcześniejszym ustaleniu z panem Kornelewiczem z wygodnego miejsca biwakowego.