III. Trasa kajakowa po rzece Noteć z Turu do Nakła nad Notecią

START: Tur - most META: Nakło nad Notecią - przystań rzeczna na rzece Noteć

 

O TRASIE: Trasa łatwa przeznaczona dla początkujących kajakarzy. Można ją spokojnie pokonać w kajakach dwuosobowych. Dwie przenoski przy jazie w Turze i w Chobielinie

DŁUGOŚĆ: 12,00 km

TRUDNOŚĆ: NISKA  

PRZEBIEG TRASY:

0,00 km. Sprowadźmy kajaki za mostem bezpośrednio przed miejscowością Tur.

0,30 km. Jaz na rzece Noteci, należy przenieść kajaki ze względu na silny nurt zwężającej się rzeki. Konieczne staje się to, gdy płyniemy z początkującymi kajakarzami.  Przy niskim stanie wody jaz jest zamknięty i istnieje możliwość przepłynięcia przepławką z lewej strony.  Za jazem rzeka zwalnia i płynie już powoli.

3,50 km. Wolno meandrująca przez rozległe łąki rzeka doprowadza nas pod most na drodze z Chobielina do Gorzenia. Pod mostem uwaga na wystające druty konstrukcyjne. 800 metrowy prosty odcinek doprowadza nas do przełomów Noteci przed Chobielinem. Na tym odcinku rzeka przepływa przez 3 efektowne przełomy wśród leśnego starodrzewu porastającego z lewej strony wysoką nadrzeczną skarpę.

6,00 km. Dopływamy do jazu w Chobielinie i młyna wodnego na tej rzece. Konieczna przenoska z lewej strony istnieje wygodna zatoczka i miejsce gdzie można wyciągnąć kajaki z wody. Przenosimy kajaki 150 metrów dalej na nadbrzeżną plażę. Możliwość odpoczynku i spożycia posiłku. Po sprowadzeniu kajaków na wodę po 50 m przepływamy pod mostem betonowym i dalej płyniemy licznymi  rzecznymi zakolami zażywając kąpieli słonecznych. Z prawej strony widać groble stawów rybnych.

10,00 km. Przy widocznym z daleka, wystającym z dna rzeki pniu drzewa rozwidlenie część jej wody zasila stawy rybne w Występie. My płyniemy w lewo.

11,50 km. Mijamy z prawej strony śluzę Nakło Wschód na Kanale Bydgoskim.

12,00 km. Dopływamy po przystani rzecznej w Nakle nad Notecią.