VI. Trasa kajakowa po rzece Orla z Witosławia do Wyrzy

START: Witosław - plaża META: Wyrza - staw przy jazie

O TRASIE: Efektowny odcinek rzeki zwałkowej dla wytrawnych kajakarzy. Krótki i trudny, pozwala doskonalić swoje umiejętności pokonywania przeszkód na dalszych odcinkach tej wspaniałej rzeki.  Można tę trasę przepłynąć w kajakach dwuosobowych aczkolwiek zaleca się (ilość przeszkód) pływanie po Orlej w jedynkach. Warto sprawdzić wcześniej stan wody.

DŁUGOŚĆ: 9,00 km

TRUDNOŚĆ: ŚREDNIA 

PRZEBIEG TRASY:

0,00 km. Kajaki wodujemy na plaży w Witosławiu i płyniemy wzdłuż południowego brzegu jeziora w kierunku wschodnim.

2,00 km. Dopływamy do miejsca, z którego wypływa rzeka Orla z Jeziora Witosławskiego.

2,20 km. Dopływamy do jazu na rzece Orla i konieczna przenoska. Z lewej lub prawej strony jazu, uwaga na liczne głazy po zejściu na wodę.

3,50 km. Przepływamy pod mostem w miejscowości Orle i płyniemy dalej uregulowanym korytem rzeki. Z prawej strony nieciekawe wyziewy z miejscowej fermy. Po kilkuset metrach rzeka płynie bagnista doliną i staje się dzika, nieuregulowana pojawiają się pojedyncze zwalone drzewa.

5,20 km.  Przepływamy pod kamiennym wiaduktem kolejowym i powoli wpływamy na staw przed jazem w Orzelskim Młynie. Przedzierając się przez gęste trzcinowiska dopływamy do jazu.

6,30 km. Przenoska na jazie w Orzelskim Młynie. Możliwość odpoczynku i spożycia posiłku. Od tego momentu zaczyna się najtrudniejszy odcinek trasy zwany przez kajakarzy ze względu na ilość zwalonych drzew do pokonania „lasem w wodzie”. Po sprowadzeniu kajaków do wody, po 100 metrach z lewej dopływa odnoga Orlej z młyna. I dalej już doskonale widoczne zwałki do pokonania w najprzeróżniejszych sekwencjach i konfiguracjach. Leniwie płynąca rzeka pozwala na kilkakrotne pokonywanie jednej przeszkody w różnych kierunkach i przy zastosowaniu różnych technik. Przepyszna zabawa dla każdego kajakarza.

9,00 km. Dopływamy do stawu w miejscowości Wyrza. Wyciągamy kajaki z lewej strony tuż przed jazem.