VIII. Trasa kajakowa po rzece Orla z Radzicza do Rudy

START: Radzicz - most META: Ruda - most na DK 10

O TRASIE: Długi efektowny odcinek rzeki zwałkowej dla doświadczonych kajakarzy. Pierwszy odcinek z Radzicza do Kraczek jest trudny i pozwala doskonalić swoje umiejętności pokonywania przeszkód na dalszych odcinkach.  Można tę trasę przepłynąć w kajakach dwuosobowych aczkolwiek zaleca się (ilość przeszkód) pływanie po Orlej w jedynkach. Drugi odcinek z Kraczek do Rudy jest łatwiejszy.  Warto sprawdzić wcześniej stan wody. 

DŁUGOŚĆ: 12,00 km

TRUDNOŚĆ: WYSOKA  

PRZEBIEG TRASY:

0,00 km. Kajaki sprowadzamy na wodę pod mostem w Radziczu, można skorzystać z gościnności pana Ł Karmowskiego mieszkającego tuż przy moście i kajaki sprowadzić z przygotowanego przez niego miejsca na jego posesji. Pierwsze kilkaset metrów rzeka jest uregulowana, przepływamy pod wiaduktem nieczynnej kolejki wąskotorowej, uwaga na leżące pod wodą betonowe kręgi.

0,50 km. Pojawiają się pierwsze zwałki wymagające uwagi i współpracy w czasie ich pokonywania. Rzeka płynie przełomami, wśród podbagnionych obszarów lub w głębokim jarze.

2,50 km. Dopływamy do niskiego mostu, konieczna przenoska najlepiej z prawej strony. Płynąc dalej pokonujemy licznie zwalone przez pracowite bobry drzewa i podziwiamy bogactwo przyrody.

4,50 km. Wpływamy w głęboki jar porośnięty starodrzewem. Rzeka wije się omijając przewalone pnie i wypłukane korzenie. Kajakarze poszukujący przygód i ceniący sobie naturalny charakter rzek zwałkowych tutaj  znajdą na pewno coś dla siebie.

7,50 km. Dopływamy do Kraczek. Zaleca się przed mostem przenoskę z lewej strony( niebezpieczny próg wodny pod mostem). Uwaga na niskie druty rozwieszone nad wodą przez miejscowych rolników. Doskonałe miejsce na odpoczynek i posilenie się. Kajaki można sprowadzić z prawej lub lewej strony.

8,00 km. Przepływamy przez ruiny kładki na rzece i Wpływamy na rzekę meandrująca szeroką podbagnioną doliną. Pokonywanie pojedynczo zwalonych drzew urozmaica przepyszny spływ pięknymi przełomami Orlej. Ciekawy i urokliwy odcinek rzeki z, której można obserwować ptactwo wodne i mieszkańców lasu zdziwionych naszą tutaj obecnością.

12,00 km. Dopływamy do mostu na drodze krajowej 10 w miejscowości Ruda i przed mostem wyciągamy z lewej strony kajaki z wody.