VII. Trasa kajakowa po rzece Orla z Broniewa do Radzicza

bro-radz

START: Broniewo - most META: Radzicz - hydroelektrownia

O TRASIE: Efektowny odcinek rzeki zwałkowej dla początkujących kajakarzy. Pierwszy odcinek z Broniewa do Sadkowskiego Młyna jest łatwy i pozwala przygotować się do pokonywania przeszkód na dalszych odcinkach.  Można tę trasę przepłynąć w kajakach dwuosobowych. Warto sprawdzić wcześniej stan wody. 

DŁUGOŚĆ: 8,50 km

TRUDNOŚĆ: ŚREDNIA 

PRZEBIEG TRASY:

0,00 km. Sprowadzamy kajaki za mostem na trasie Nakło-Witosław z lewej strony. Rzeka płynie wartkim nurtem wśród nadrzecznych olch i trzcinowisk będących ostoją dla licznej zwierzyny. Nieliczne leżące w wodzie drzew pozwalają na doskonalenie technik manewrowania kajakami.

3,50 km. Dopływamy do stawów przed Sadkowskim Młynem, z lewej kanał doprowadzający wodę do stawów. Płyniemy prosto i wpływamy na usiany licznymi głazami odcinek rzeki przechodzący pod mostem drogowym. Bystro płynąca woda pozwala szybko przepłynąć ten efektowny odcinek. Za mostem warto zrobić odpoczynek i posilić się. O tego momentu rzeka staje się bardziej wymagająca. Płynie głębokim wąwozem.  Liczne zwałki i bobrze tamy wymagają przenoszenia lub przerzucania kajaków, woda przyspiesza na bystrzach i wypłyceniach zmieniając swój charakter na górski potok.

7,00 km.  Przepływamy pod mostem kamiennym przed miejscowością Radzicz, za mostem kilka progów kamiennych.

8,00 km. Dopływamy do niskiego mostu przed Radziczem warto go pokonać z lewej strony (wyższej). Dalej rzeka zwalnia i dopływa do stawu przed hydroelektrownią w Radziczu.

8,50 km. Wychodzimy z wody z prawej strony przed płotem ograniczającym dostęp do urządzeń wodnych.

 

bro-radz