IX. Trasa kajakowa z Jeziora Sobiejuskiego do Wąsosza

sob-was

START: Żędowo - jezioro Sobiejuskie META: Wąsosz - plaża

O TRASIE: Trasa łatwa, dla poczatkujących kajakarzy. Pokonać ją można tak na jedynkach turystycznych jak i na turystycznych  dwójkach. Dwie przenoski: jedna pomiędzy Jeziorem Sobiejuskim  a Żędowskim, druga pomiędzy jeziorem Żędowskim a Wąsowskim.

DŁUGOŚĆ: 7,50 km

TRUDNOŚĆ: NISKA  

PRZEBIEG TRASY:

0,00 km. Kajaki kładziemy na wodę na Jeziorze Sobiejuskim przy samotnym gospodarstwie wsi Żędowo.

0,50 km. Dopływamy do wygodnej zatoczki na końcu jeziora przy wysokim widocznym z oddali jazie i przepławce. Wyciągamy kajaki z wody i po schodach wchodzimy na wysoką 5 metrową groblę oddzielającą Jeziora Sobiuejuskie od Żędowskiego. Kajaki spławiamy z drugiej strony grobli. Krótkim 100 metrowym kanałem wpływamy na Jezioro Żędowskie.

4,00 km. Płyniemy w kierunku północno-wschodnim i przepływamy przez całe Jezioro Żędowskie. Kierujemy się w stronę wyraźnego przepustu pomiędzy jeziorami. Wpływamy w wąski kanał zarośnięty trzciną i po 100 metrach dopływamy do przepustu. Konieczna przenoska, w czasie jej wykonywania należy zwrócić uwagę na ruchliwą szosę z Wąsosza do Chomętowa i zachowanie szczególnej ostrożności. Kajaki spławiamy z drugiej strony przepustu i krótkim (50m) zarośniętym trzcinami kanałem dopływamy do jeziora Wąsowskiego.

7,50 km. Nadal płynąc w kierunku północno-wschodnim przez Jezioro Wąsowskie dopływamy do plaży w Wąsoszu. Kajaki w sezonie letnim ze względu na licznie korzystających z kąpieliska, należy wyciągać z wody na prawo od pomostu, przy betonowym nabrzeżu. Liczne stoiska i kioski umożliwią spożycie lekkiego i smacznego posiłku.