Sok jabłkowy

Ogrodnictwo to rodzinna tradycja Państwa Piszczek. W ostatnich latach zauważyłem rosnące zainteresowanie produktami naturalnymi, stąd w 2012r., po jesiennych zbiorach owoców postanowiłem spróbować czegoś nowego. Chcąc dotrzeć do szerszego grona odbiorców, zdecydowałem się na przetworzenie swoich jabłek na soki. Dowiedziałem się o naturalnych sokach, które można zrobić we własnym gospodarstwie. W Polsce istnieje firma, która usługowo tłoczy sok. Do sadownika przyjeżdża firma z mobilną tłocznią na przyczepie. Cały proces tłoczenia to nic innego jak wsypanie jabłek do maszyny, która je myje, rozdrabnia i wyciska sok. W całym procesie produkcji nie ma mowy o dodawaniu jakichkolwiek chemicznych dodatków, czy chociażby cukru. Wytłoczony sok jest poddany tylko krótkiej pasteryzacji, co pozwala na zachowanie jego świeżości na dłuższy czas.

Uzyskany sok jabłkowy jest naturalnie mętny co oznacza, iż podczas tłoczenia nie traci żadnych wartości odżywczych.

Witosławskie Impresje Ludowe

Gmina Mrocza to obszar szczególnie cenny ze względu na niepodważalne walory przyrodniczo-turystyczne, ale także z uwagi na znaczące wartości historyczne i kulturowe.

Od 8 lat w lipcu MGOKiR w Mroczy organizuje w Witosławiu nad urokliwym jeziorem witosławskim w otoczeniu parku dworskiego imprezę plenerową Pt. „ Witosławskie Impresje Ludowe”. Impresje promują nieodkryte wręcz dziewicze walory krajobrazowo-turystyczne regionu Krajny. Prezentowane są zespoły ludowe z regionu Krajny i Pałuk. Stoiska kulinarne kół gospodyń wiejskich zapraszają gości do degustacji tradycyjnych potraw. Natomiast nieprofesjonalni twórcy ludowi prezentują wyroby z drewna, wikliny oraz gliny. Doskonałą atrakcją jest pokaz zabytkowych ciągników, które mają rok rocznie wielu zwolenników i sympatyków. Uroki malowniczego terenu można podziwiać korzystając z organizowanego wiosłowania po jeziorze Witosławskim. Oprócz występów zespołów ludowych i kapel podwórkowych, wyjątkową atrakcją jest prezentacja sygnałów lowieckich wykonanych przez sygnalistów. Kół myśliwskich z terenu gminy Mrocza. Występy europejskich zespołów narodowych są już tradycją Witoslawskic Impresji, nadają specyficzny klimat i rangę imprezy. Dzięki współpracy MGOKiR z Fundacją Centrum Dialogu Kultur im. Jakuba Kołasa z Chełmna jest możliwość zapoznania się ze zwyczajami, rodzajem i wzorami strojów ludowych, tańcami kultury europejskiej oraz możliwość wymiany kultur pomiędzy zespołami z naszego regionu a zespołami zagranicznymi. Witosłąwskie Impresje Ludowe są jedyne na terenie powiatu nakielskiego. Mają wypracowaną markę, cieszą się coraz większą popularnością, efektywnie promują walory turystyczne i kulturowe Krajny i Pałuk.

Karp smażony z patelni

Karpie pochodzą z hodowli „Gospodarstwa Rybackiego Ślesin”. Początki istnienia stawów sięgają czasów z przed II wojny światowej.

Jako potrawa w naszej restauracji jest serwowany od 2011roku. Początkowo zainteresowanie było tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, jednakże z uporem walczyliśmy o to, aby karp zagościł na stołach nie tylko na święta.

Potrawa została wpisana do Ekomuzeum Doliny Noteci jako produkt lokalny, którego warto spróbować. W 2012r. zdobył pierwsze miejsce w IX Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego ”Smaki Krajny i Pałuk” w kategorii potrawy z ryb, a także został wyróżniony przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. We wrześniu 2014 r. karp smażony z patelni zdobył nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w konkursie „AGRO-WCZASY”w kategorii” Atrakcyjna kuchnia regionalna”.

Potrawa przyrządzana jest wedłu staropolskich receptur, delikatnie zmodyfikowanych przez właścicieli restauracji.