Laureaci Konkursu na Złoty Produkt Ekomuzeum Doliny Noteci 2013

Kategoria warto spróbować:

  • Kaczka pieczona na złoto - Restauracja Art Cafe w Nakle nad Notecią
  • Domowe krówki cioci Tekli - Iwona Pyra
  • Musztardy kcyńskie - PPUH Grewling, Wytwórnia Musztardy w Kcyni
  • Miód spadziowo- nektarowy - Gospodarstwo pszczelarskie „Bartnik” w Konstantowie

Kategoria warto odwiedzić:

  • Ranczo u Amadeusza
  • Andrzej Andrzejewski w Bielawach

Kategoria warto mieć:

  • Kcyńska Pamiątka Regionalna – rzeźba, haft, pisanka
  • Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Kcyńska Pamiątka Regionalna – rzeźba, haft, pisanka, Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Rzeźby oraz hafty są dla mieszkańców Pałuk „rodową” pamiątką. Wpojone przez Klarę Prillową troska oraz zainteresowanie kulturą ludową Pałuk procentuje wytwarzaniem przepięknych arcydzieł w postaci haftu czy artystycznych pisanek. Zestaw rzeźby, haftu czy pisanki to doskonały prezent i jednocześnie pamiątka pałucka.

Czytaj więcej...

Miód spadziowo- nektarowy - Gospodarstwo pszczelarskie „Bartnik” w Konstantowie

Miód nektarowo-spadziowy to produkt pochodzący z nektaru lipowego i spadzi liściastej dębowej, występującej na terenie Krajny i Pałuk. Miód długo pozostaje w stanie płynnym a ciemną barwę w odcieniu zieleni i niespotykany smak zadowoli nawet najwytrawniejszych koneserów.

Czytaj więcej...

Ranczo u Amadeusza w Bielawach

Ranczo u Amadeusza w Bielawach to pierwsza w powiecie nakielskim wioska indiańska, która oferuje m.in. indiańskie Tipi z ogniskiem w środku, mini ZOO oraz hotel dla psów i azyl dla ptaków. Ranczo proponuje aktywne warsztaty dla turystów: szkolenie dla początkującego mushera, mini zawody psich zaprzęgów w różnej formie, a także przejazd z dwoma psami na hulajnodze. W stałej ofercie rancza znajdują się m.in. takie atrakcje jak: malowanie twarzy, strzelanie z łuku, rzucanie tomahawkiem do celu, rzucanie dzidami do uciekającego bizona, rzut obręczami na bizonie rogi, indiańskie łowienie ryb, przejście po ścieżce rozżarzonych węgli i równoważnia czejeńska. Ranczo ponadto oferuje imprezy integracyjne, ponad 3-godzinne iście indiańskie zajęcia oraz noc w tipi. Posiada bogatą ofertę dla szkół i przedszkoli.

Czytaj więcej...

Musztardy kcyńskie - PPUH Grewling, Wytwórnia Musztardy w Kcyni

Wyjątkowość musztardy kcyńskiej polega na sposobie produkcji. Firmie Grewling z Kcyni udało się odtworzyć dawną linię produkcyjną z okresu międzywojennego. Jako jedyna firma w kraju wykorzystuje kamienne młyny żarnowe do rozcierania wyłącznie całych ziaren gorczycy, co w znaczący sposób wyróżnia ją na rynku krajowym i gwarantuje niepowtarzalność smaku i jakość. Historia musztardy z Kcyni sięga końca lat 50. XX wieku. Receptury, materiały, które zachowały się do dnia dzisiejszego są wykorzystywane do produkcji Musztardy Kcyńskiej. Firma chce być wyjątkowa w jednej dziedzinie, zachować sposób produkcji, jego technologię oraz receptury. Pozostając wierną regionalnemu dziedzictwu. Dąży do tego by firma- Wytwórnia Musztardy Kcyńskiej utożsamiała się z bogatą historią Kcyni, tradycyjnością produktu, aby była to jedna z najbardziej cenionych i poszukiwanych musztard w Polsce.

Czytaj więcej...